Left Banner
 
 

Pink Rock 10k

Overall Results

June 30, 2019


Results by Total Timing - info@totaltiming.ie - www.totaltiming.ie
 

10k

 
Place Last Name First Name Bib Gun Time Chip Time Pace Category Club Team
1 SHEEHAN NIALL 150 33:05 33:05 5:20/M Open GOWRAN AC Gowran A.C.
2 KELLY JAMES 45 33:43 33:43 5:26/M Open CASTLECOMER A.C. Castlecomer A.C.
3 REILLY TONY 161 34:07 34:07 5:30/M Open PORTLAOISE  
4 FEERY JOEY 31 34:50 34:50 5:36/M MS CLONMEL A.C.  
5 LYNG BRENDAN 59 34:55 34:55 5:37/M M45 UNITED STRIDER A.C.  
6 MCPHERSON DAVE 69 34:57 34:57 5:38/M MS THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
7 O'CONNOR ALAN 93 35:08 35:08 5:39/M M40 UNITED STRIDER A.C.  
8 MTINSI TRUST 73 35:35 35:35 5:44/M MS KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
9 ROCHFORD CONOR 107 35:48 35:48 5:46/M MS ST. SENANS A.C. St. Senans A.C.
10 DEEGAN PAUL 21 35:49 35:49 5:46/M M50 GOWRAN A.C. Gowran A.C.
11 MCGRATH JOHN 162 35:50 35:50 5:46/M M45 UNITED STRIDERS AC  
12 OBRIEN CRAIG 90 36:03 36:03 5:48/M MJ FERRYBANK A.C.  
13 CLOAKE DARA 15 36:17 36:16 5:51/M MS SLANEY OLYMPIC  
14 SHANANHAN DANNY 112 36:38 36:38 5:54/M MS THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
15 FORRISTAL SALLY 35 36:39 36:39 5:54/M Open ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
16 CALLE ADRIEN 11 36:55 36:55 5:57/M MS  
17 ROWE DEAN 109 37:19 37:19 6:00/M MS GOWRAN A.C. Gowran A.C.
18 PHELAN JOHN 167 37:47 37:47 6:05/M M50 KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
19 MALONE CAOILTE 64 38:37 38:37 6:13/M Open THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
20 MULLER JOHAN 76 39:11 39:11 6:19/M Open GOWRAN A.C. Gowran A.C.
21 WALSH TOM 154 39:16 39:16 6:19/M M50 THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
22 SHANAHAN NEIL 111 39:31 39:31 6:22/M MS THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
23 FENNELLY VIVIEN 166 39:36 39:36 6:23/M M45 KINGS RIVER  
24 WALSH GERRY 155 39:38 39:38 6:23/M MS THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
25 TIDESWELL KEALEY 169 39:48 39:48 6:25/M FS CLONMEL  
 
 
Place Last Name First Name Bib Gun Time Chip Time Pace Category Club Team
26 O SULLIVAN JOHN 88 40:26 40:26 6:31/M MS WATERFORD A.C.  
27 LANIGAN DAVID 53 40:37 40:37 6:32/M M45 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
28 BARRON PADRAIG 134 41:15 41:15 6:39/M M40 UNITED STRIDERS AC  
29 DEACON WARREN 136 41:17 41:17 6:39/M M50 GRAIGUE BALLYCALLAN A.C. Graigue Ballycallan A.C.
30 SMYTH BRIAN 114 41:18 41:18 6:39/M MS COOLQUILL A.C.  
31 MULROE JACINTA 77 41:21 41:21 6:39/M FS KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
32 COADY JOHN 16 41:22 41:19 6:40/M MS  
33 GOUGH JOE 148 41:34 41:34 6:41/M M60 WEST WATERFORD  
34 LAHART DENIS 165 41:37 41:35 6:42/M M45 KINGS RIVER  
35 MCDONALD EDDIE 171 41:47 41:45 6:44/M M40 UNITED STRIDERS AC  
36 MILLETT CATHY 149 41:51 41:51 6:44/M F50 KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
37 KINSELLA AINE 50 41:56 41:56 6:45/M FS ST. SENANS A.C. St. Senans A.C.
38 FALLON NIALL 144 42:25 42:25 6:50/M MS BALLYREDDY RUNNERS  
39 WALTON BRIAN 125 42:32 42:31 6:51/M M40 GRAIGUE BALLYCALLAN A.C. Graigue Ballycallan A.C.
40 DAVIS JOHN 20 42:38 42:37 6:52/M M50 THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
41 DERMODY CLAIRE 23 42:42 42:42 6:53/M FS KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
42 GRIFFIN MARIA 37 42:48 42:48 6:53/M F50 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
43 MADDOCK BRENDAN 62 43:08 43:04 6:57/M M40 MULLINAVEGAS  
44 ADRICHEM DIRK 132 43:21 43:21 6:59/M MS UNITED STRIDERS AC  
45 MACKEY VINNY 60 43:44 43:42 7:03/M MS  
46 PHELAN ANTHONY 100 43:55 43:53 7:04/M MS  
47 O BRIEN KATIE 86 44:02 44:00 7:05/M FS GOWRAN A.C. Gowran A.C.
48 KEHOE SEAMUS 43 44:04 44:01 7:06/M M50 UNITED STRIDER A.C.  
49 KEHOE MARTIN 147 44:19 44:19 7:08/M M45 UNITED STRIDERS AC  
50 WATKINS ANNE 126 44:43 44:43 7:12/M FS ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
 
 
Place Last Name First Name Bib Gun Time Chip Time Pace Category Club Team
51 CARROLL BILL 13 44:52 44:52 7:13/M M45 THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
52 O CONNOR GEORGE 87 45:04 45:00 7:15/M M50  
53 MOLLOY MARY 70 45:42 45:39 7:21/M F40 CARRICK-ON-SUIR A.C.  
54 DOOLAN MARY 143 46:21 46:21 7:28/M F40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
55 LACY JOHN 158 46:21 46:18 7:28/M M45  
56 HENNESSY DAMIEN 38 46:32 46:30 7:30/M MS  
57 CAIRNS ISABELLE 153 46:47 46:45 7:32/M FS CRUSADERS  
58 O'SULLIVAN MARTIN 99 46:56 46:56 7:33/M M45 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
59 MARPUR PAUL 160 47:01 46:48 7:34/M M40 SLANEY OLYMPIC  
60 O'CONNELL EILEEN 92 47:16 47:14 7:37/M FS CARRICK-ON-SUIR A.C.  
61 LANCASHIRE JOHN 52 47:53 47:47 7:42/M M40  
62 NEVILLE MAURA 82 48:01 47:56 7:44/M F50 SLANEY OLYMPIC  
63 BARRON JOHN 2 48:21 48:13 7:47/M M40 KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
64 CREAN PAUL 173 48:23 48:19 7:47/M M40  
65 COLBERT BRYAN 130 48:25 48:21 7:48/M M50  
66 HICKEY EMER 40 48:44 48:42 7:51/M F40 KINGS RIVER A.C. Kings River A.C.
67 KELLY MARY 44 48:45 48:43 7:51/M F40 CARRICK-ON-SUIR A.C.  
68 PRENDERGAST BERNADETTE 174 48:51 48:49 7:52/M F60  
69 FENNELLY ROISIN 32 48:51 48:46 7:52/M FS KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
70 SMYTH SARAH 113 48:53 48:48 7:52/M FS  
71 DIER JOHN 140 49:12 49:11 7:55/M M50 MENAPIANS  
72 CROKE SINEAD 18 49:29 49:26 7:58/M FS ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
73 LANIGAN SUSAN 54 49:58 49:55 8:03/M F45 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
74 CLEARY AOIFE 146 50:01 49:56 8:03/M F40 THOMASTOWN A.C. Thomastown A.C.
75 POWER MARGARET 103 50:32 50:30 8:08/M F60 CARRICK-ON-SUIR A.C.  
 
 
Place Last Name First Name Bib Gun Time Chip Time Pace Category Club Team
76 BROUGHALL DARAGH 8 50:39 50:39 8:09/M M50  
77 DOLLARD ANDY 27 50:40 50:38 8:09/M M50 KILMACOW ROAD RUNNER  
78 MURPHY BRIAN 159 50:41 50:37 8:10/M M45  
79 LENZ KAMILA 58 50:45 50:41 8:10/M FS ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
80 MCGRATH MICHAEL 164 51:04 51:00 8:13/M M60  
81 MCGRATH KEN 68 51:06 51:01 8:14/M M40  
82 POWER SHAUNA 129 51:14 51:14 8:15/M FS ST. JOSEPHS A.C, St. Josephs A.C.
83 KATUS KEITH 42 51:21 51:17 8:16/M MS  
84 BARCOE TANYA 1 51:27 51:22 8:17/M F45 CAOILTES RUN GROUP  
85 KINSELLA PAUL 48 51:28 51:20 8:17/M M40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
86 DUNNE SINEAD 29 51:37 51:37 8:19/M FS CARRICK-ON-SUIR A.C.  
87 BARRY ANTIA 156 51:53 51:50 8:21/M FS ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
88 MACNAMARA MARY 61 52:01 52:01 8:23/M FS SPORTSWORLD  
89 KENNEDY GRETTA 46 52:12 52:10 8:24/M FS GOWRAN A.C. Gowran A.C.
90 MOORE IRMA 71 52:16 52:11 8:25/M F50 CAOILTES RUN GROUP  
91 TIERNEY JOHN 142 52:18 52:15 8:25/M M50  
92 LENZ KRYSTIAN 57 52:22 52:17 8:26/M MS ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
93 O'FLYNN BRIDGET 94 52:24 52:23 8:26/M F50  
94 DOBBYN BRIDGET 26 52:31 52:29 8:27/M F50 KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
95 TIDESWELL JULIE 170 52:43 52:40 8:29/M F50 CLONMEL  
96 SUTTON SHANE 117 53:08 53:08 8:33/M MS KILKENNY CITY HARRIERS A.C. Kilkenny City Harriers A.C.
97 TIERNEY SIOBHAN 118 53:20 53:15 8:35/M F45  
98 O'REILLY MAGS 98 53:20 53:15 8:35/M F45  
99 ARKINS DARREN 135 53:31 53:28 8:37/M M40  
100 CULLEN DAMIEN 145 53:39 53:36 8:38/M MS  
 
 
Place Last Name First Name Bib Gun Time Chip Time Pace Category Club Team
101 HAYDEN PAT 152 54:19 54:15 8:45/M M40 GOWRAN AC Gowran A.C.
102 O'CONNOR HANORA 157 54:38 54:31 8:48/M F40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
103 FOSKEN PATSY 163 54:39 54:38 8:48/M F60 ST. SENANS A.C. St. Senans A.C.
104 WALL AISLING 120 54:58 54:55 8:51/M F45  
105 WALSH BERNARD 123 55:10 55:09 8:53/M M50  
106 LAMBERT ? 151 55:29 55:27 8:56/M MJ GOWRAN AC Gowran A.C.
107 FITZGERALD JOHN 33 55:37 55:34 8:57/M MS  
108 MCGRATH JOHN 67 56:03 55:59 9:02/M M45  
109 BARRON ALMA 3 56:20 56:14 9:04/M FS ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
110 PIM NIGEL 101 56:21 56:12 9:04/M M45  
111 REA PAT 106 56:55 56:49 9:10/M MS  
112 QUINN BRIDGET 105 57:13 57:06 9:13/M F45 UNITED STRIDER A.C.  
113 LAWLOR BRID 55 57:17 57:13 9:13/M F50 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
114 DUNNE SEAN 168 57:19 57:16 9:14/M MS CARRICK ON SUIR  
115 DOYLE DENISE 28 57:41 57:29 9:17/M F40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
116 KELLY PAT 128 57:46 57:40 9:18/M M50  
117 BOLGER SIOBHAN 172 57:48 57:42 9:18/M F40 UNITED STRIDERS AC  
118 MURPHY URSULA 81 57:51 57:48 9:19/M F40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
119 MURPHY ELAINE 79 57:54 57:52 9:19/M F40  
120 GOGGIN SHEILA 36 58:01 57:53 9:21/M F40  
121 WALSH GAIL 122 58:02 58:01 9:21/M F40  
122 MURPHY CAROLINE 78 58:17 58:10 9:23/M FS  
123 COGAN BRIAN 17 58:23 58:13 9:24/M M45  
124 OHALLORAN CELINE 96 58:23 58:13 9:24/M F40  
125 BERRY SHELLY 4 58:30 58:25 9:25/M FS FIT NUTZ  
 
 
Place Last Name First Name Bib Gun Time Chip Time Pace Category Club Team
126 O'GRADY DAVID 95 58:31 58:29 9:25/M M45  
127 DWYER AOIFE 30 58:35 58:30 9:26/M FS  
128 O'BRIEN LORRAINE 91 59:05 58:58 9:31/M F50  
129 ROWE CHANTAL 108 59:05 58:58 9:31/M F50 UNITED STRIDER A.C.  
130 WALSH HELEN 124 59:16 59:12 9:33/M F50 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
131 BURRELL HELEN 9 59:19 59:15 9:33/M F60  
132 BRENNAN ELLEN 7 59:27 59:22 9:34/M FS BARROW HARRIERS A.C.  
133 DEACON NORAH 137 1:00:28 1:00:23 9:44/M F50 GRAIGUE BALLYCALLAN A.C. Graigue Ballycallan A.C.
134 WALSH ANN MARIE 121 1:01:25 1:01:21 9:53/M F40  
135 LACEY BILL 51 1:01:25 1:01:21 9:53/M M50  
136 BOLGER SUSAN 5 1:01:57 1:01:50 9:58/M F40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
137 HENNESSY CATHERINE 39 1:02:31 1:02:26 10:04/M F45  
138 KINSELLA KATIE 49 1:02:31 1:02:20 10:04/M F40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
139 BYRNE MARINA 10 1:03:38 1:03:32 10:15/M F45  
140 MALONE'S TRACEY 65 1:05:27 1:05:27 10:32/M F40 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
141 LAWLOR JOHN JOE 56 1:06:00 1:05:58 10:38/M M50 ST. JOSEPHS A.C. St. Josephs A.C.
142 SRAJNOVA ROMANA 116 1:08:30 1:08:28 11:02/M FS  
143 FOTTRELL MICHAEL 141 1:10:01 1:09:54 11:16/M M60  
144 SINNOT BERNADETTE 131 1:10:40 1:10:34 11:23/M F50  
145 PIM JENI 102 1:10:45 1:10:36 11:23/M F45  
146 DELANY AOIBHLINN 22 1:12:27 1:12:23 11:40/M FS  
147 MCGUIKE BRIDIE 138 1:23:56 1:23:50 13:31/M F45 MENAPIANS