Sneem Triathlon 2013

Overall Results

June 29, 2013



 

Individual

  ------- Swim ------- T1 ------- Cycle ------- T2 ------- Run -------  
Place Bib Last Name First Name Club Category Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Overall Time
1 18 DWYER OWEN M30 1 10:40 0:36 5 36:30 0:26 4 21:35 1:09:49
2 39 SWEENEY DAVE M30 4 12:36 0:35 4 36:22 0:32 2 20:54 1:11:02
3 47 MURPHY CIAN M30 11 14:02 1:16 8 37:33 0:38 1 18:43 1:12:15
4 50 O'CALLAGHAN ANDREW Cork Triathlon Club SM 5 12:38 0:39 3 36:21 0:28 9 22:29 1:12:38
5 42 MOLONEY MICHAEL Waterford Triathlon Club M30 16 14:23 0:55 1 34:49 0:38 7 22:10 1:12:56
6 56 O'BRIEN ANTHONY Cork Tri Club M40 9 13:33 1:07 7 37:06 0:27 3 21:18 1:13:33
7 23 OSHEA JOHN Limerick Tri Club M40 25 15:22 0:55 2 34:56 0:26 10 22:29 1:14:10
8 43 BOWE JOHN Cork Tri Club M30 2 11:53 0:32 12 39:07 0:26 16 24:36 1:16:36
9 78 O CURRAIN AODH SM 37 16:15 1:25 6 36:54 0:56 12 22:47 1:18:19
10 12 SARGENT FERGAL M30 39 16:17 1:02 10 38:28 0:47 5 21:46 1:18:22
11 44 FITZGERALD PAT Cork Tri Club SM 32 16:01 1:19 14 39:40 0:40 6 21:55 1:19:37
12 49 GALVIN RORY Cork Tri Club M30 27 15:31 0:54 11 38:41 0:36 17 24:39 1:20:24
13 20 O SHEA SEAN Kenmare Triathlon Club M40 31 15:57 1:10 9 38:01 0:50 18 24:51 1:20:52
14 72 O'DONOGHUE DECLAN Sliabh Luachra CC M30 15 14:18 1:21 19 40:42 0:22 14 24:14 1:21:00
15 45 DINEEN NEIL Cork Tri Club M30 44 16:51 1:45 15 39:47 0:40 11 22:43 1:21:49
16 40 COSTIGAN JUSTIN M30 10 13:59 1:29 22 41:46 0:54 13 23:48 1:21:58
17 58 TEAHAN BRENDAN Sneem M30 46 16:58 1:47 13 39:31 0:23 15 24:36 1:23:17
18 7 HAWKER RACHEL kenmare tri club JF 8 12:53 1:09 27 43:09 0:47 22 26:18 1:24:19
19 63 MURPHY FEARGAL M40 61 19:30 1:25 17 40:38 0:43 8 22:27 1:24:46
20 64 BREEN GERALDINE F30 13 14:14 1:35 23 41:55 0:21 36 27:43 1:25:51
21 6 KEANE MICHAEL Limerick Triathlon Club M40 14 14:14 0:37 24 42:19 0:31 46 29:00 1:26:44
22 38 HOARE MICHELLE Tralee Triathlon Club F30 7 12:45 1:19 37 44:09 0:55 33 27:34 1:26:45
23 70 MURRAY PETER J M40 12 14:11 1:36 33 43:51 0:24 26 26:49 1:26:53
24 34 CREMIN BOSCO M40 36 16:14 1:52 20 41:06 1:04 28 26:51 1:27:10
25 62 MULCAHY NICK Cork Triathlon Club M40 3 12:24 1:10 18 40:39 0:27 58 32:32 1:27:15
 
  ------- Swim ------- T1 ------- Cycle ------- T2 ------- Run -------  
Place Bib Last Name First Name Club Category Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Overall Time
26 8 MCCARTHY DAN West Cork Tri Club M30 22 15:11 1:01 26 42:32 0:46 47 29:10 1:28:42
27 15 O SHEA PAULA F30 26 15:28 2:40 46 45:14 0:34 19 24:52 1:28:50
28 52 HODGINS CAROL F30 34 16:08 1:33 35 43:52 0:59 24 26:29 1:29:04
29 9 O'SULLIVAN BRIAN CTC SM 41 16:30 1:48 29 43:21   32 27:27 1:29:09
30 82 SLATTER CIARAN M30     1:02:23       30 27:04 1:29:28
31 84 RAY LISTON SM 6 12:41 1:50 58 48:08 0:59 21 25:53 1:29:34
32 75 BURNS BARTLEY M40 54 18:00 1:55 36 44:04 0:52 20 25:04 1:29:58
33 81 WILLIS JOHN M40     14:32 25 42:22 0:48 57 32:30 1:30:14
34 48 MCCARTHY DIARMUID kenmare tri club SM 43 16:38 1:12 39 44:11 0:43 34 27:37 1:30:23
35 59 DONEGAN AINE SF 24 15:21 1:48 44 44:57 0:43 35 27:41 1:30:33
36 22 MURPHY CAROLINE F40 42 16:33 1:55 43 44:48 0:28 27 26:51 1:30:38
37 33 MERRICK LEONIE Valentia F40 33 16:04 1:17 41 44:27 0:49 38 28:06 1:30:46
38 16 HEALY JOE M40 21 15:08 2:04 38 44:10 0:38 42 28:50 1:30:53
39 25 FLYNN BRIDGET Tralee Triathlon Club F30 23 15:20 1:55 28 43:15 0:58 50 29:54 1:31:23
40 37 DENNEHY MIKE M30 38 16:17 2:06 32 43:49 1:02 40 28:34 1:31:51
41 76 WHELAN JOSH M40 35 16:13 2:07 51 46:46 0:30 23 26:20 1:31:59
42 10 DILLANE KATE CTC SF 29 15:40 1:35 48 45:59 0:30 44 28:55 1:32:42
43 68 O'SULLIVAN EOIN M30 55 18:28 2:19 40 44:15 0:49 29 26:56 1:32:50
44 60 BRENNAN JOHN C Kenmare Triathlon Club M40 40 16:27 1:22 21 41:22 0:52 60 32:59 1:33:04
45 71 O LOINGSIGH NIALL Tralee Triathlon Club M40 18 15:03 1:38 30 43:35 1:02 54 31:57 1:33:17
46 57 SHINE EUGENE SM 48 17:06 2:27 45 45:09 0:40 39 28:23 1:33:48
47 53 MARIAN TONY M40 28 15:32 3:01 47 45:20 0:58 45 28:57 1:33:51
48 51 O'GORMAN LYNDA F30 62 19:37 1:16 42 44:35 0:37 37 28:00 1:34:08
49 55 TEAHAN SUZANNE Kenmare Triathlon Club F30 59 18:59 0:39 31 43:35 0:39 52 30:34 1:34:28
50 32 MERRICK DAITHI Valentia M40 49 17:10 0:48 34 43:52 0:54 59 32:48 1:35:34
 
  ------- Swim ------- T1 ------- Cycle ------- T2 ------- Run -------  
Place Bib Last Name First Name Club Category Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Overall Time
51 67 WALSHE MIKE M40 20 15:06 2:05 52 46:55 1:03 53 30:48 1:36:00
52 54 BOYCE EDWINA F30 53 17:59 1:57 56 48:06 0:54 31 27:21 1:36:20
53 73 MASTERSON NIAMH F30 51 17:51 2:19 49 46:39 0:54 41 28:37 1:36:23
54 65 FITZGERALD NORMAN Tralee Triathlon Club M40 50 17:23 2:33 54 47:23 0:32 51 30:03 1:37:56
55 19 O'SHEA LYDIA Kenmare Triathlon Club F40 58 18:54 2:01 55 47:30 3:02 25 26:30 1:37:59
56 4 OTA MASAYUKI M30 56 18:38 1:52 57 48:07 0:29 43 28:53 1:38:02
57 61 O'MEARA DAVID SM 17 14:54 2:13 59 51:26 0:41 48 29:12 1:38:28
58 83 DWYRE EAMONN M30 47 16:59         70 1:22:26 1:39:26
59 66 MCCARTHY PASCHAL Cork TC M40 45 16:56 1:04 53 47:22 0:29 62 34:17 1:40:11
60 46 MURPHY PAUDIE Tralee Triathlon Club M40 30 15:52 2:09 50 46:45 0:36 63 35:50 1:41:15
61 36 MCCARTHY LEANNE Tralee Triathlon Club F30 52 17:53 2:12 60 51:28 0:49 49 29:28 1:41:54
62 41 O LOUGHLIN LYNNE Galway Triathlon Club F30 60 19:23 1:56 61 51:45 1:26 55 31:58 1:46:30
63 13 DWYER NORA SF 57 18:41 2:09 64 52:54 0:01 61 34:02 1:47:50
64 95 Partic. 95 Unknown M 64 21:25 3:27 62 52:29 0:45 56 31:59 1:50:08
65 14 EGAN ALAN Valentia Tri Club M40 63 20:22 3:19 66 56:15 0:51 65 36:43 1:57:32
66 80 BROWNE BURNS ANNE kenmare tri club F40 65 22:28 2:16 67 56:34 1:15 67 37:45 2:00:21
67 21 MAGEEAN MARY KATE F30 66 26:13 5:00 69 1:00:24 0:48 68 38:19 2:10:47
68 2 MANSWORTH TARA Cobh Triathlon Club F40 68 34:20 4:07 65 54:42 1:01 69 39:01 2:13:14
69 77 REIDY MARIA F30 69 42:37 3:20 63 52:31 0:52 66 37:23 2:16:45
70 69 MAGEEAN MELANIE F30 67 33:22 5:32 68 1:00:03 1:20 64 36:25 2:16:45
DNF 74 O LEARY DAVID VALENTIA TRIATHLON CLUB M30 19 15:04 1:33 16 40:25        
 

Relay

  ------- Swim ------- T1 ------- Cycle ------- T2 ------- Run -------  
Place Bib Last Name First Name Club Category Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Overall Time
1 92 PERSIE TEAM John Keating Relay 2 12:18 0:28 3 35:57 0:29 1 22:32 1:11:46
2 94 TRI AGAIN TEAM Bernard Murphy Relay 4 14:10 0:33 1 35:20 0:45 5 24:16 1:15:06
3 89 HYDE AND COMPANY TEAM Christine Hyde Relay 5 15:34 0:35 2 35:38 0:38 3 23:13 1:15:41
4 90 HUNG0VER TEAM John Russell Relay 1 12:09 0:34 5 41:06 0:31 4 23:38 1:18:01
5 88 SMALL, MEDIUM AND LA TEAM Derek O'Shea Relay 9 19:42 0:31 4 41:03 0:33 2 22:51 1:24:42
6 93 TEAM DOS TEAM David O Leary Relay 3 13:44 0:46 6 43:22 0:41 6 30:06 1:28:42
7 86 THE B-TEAM TEAM Wendy Donnelly Relay 8 17:19 1:03 7 45:59 0:41 8 32:40 1:37:45
8 85 MAROON 3 TEAM Marina Limberis Relay 7 16:25 0:36 8 47:14 0:46 9 35:15 1:40:19
9 87 TEAM CHANCERS TEAM Palma Mc Carthy Relay 6 16:18 0:42 10 57:43 0:41 7 32:39 1:48:06
10 91 O'KEEFFE TEAM Deirdre Lyne Relay 10 24:39 0:37 9 51:10 0:50 10 50:36 2:07:55